piątek, 23 czerwiec 2017

Zelowanie używanych spodów skórzanych - przetarcie szwów

Opublikowano w Nasze usługi

Decydując się na zelowanie gumą skórzanych spodów w butach, najlepiej zrobić to już zaraz po kupnie butów. Spody skórzane szyte są różnymi technikami, ale niezależnie od samego sposobu szycia, prędzej, czy później dojdzie do częściowego starcia podeszwy skórzanej i szwy ulegną przetarciu. Proces ten nastąpi później w przypadku, gdy szwy są schowane w głębokim kanale, jednakże coraz częściej producenci pomijają stosowanie kanału, lub jest on tak płytki, że nie spełnia swojej roli zabezpieczania szwów.

Przetarcie się szwów powoduje najzwyczajniej rozejście się spodów i utraty ich spójności. W pierwszej kolejności dochodzi do przetarcia się szwów w okolicy czubków butów, a następnie na zewnętrznych, lub wewnętrznych częściach spodów skórzanych w okolicy śródstopia. Rozejście się szwów powoduje automatycznie rozszczelnienie spodów, przez co woda może wnikać w głębsze struktury butów, gromadząc się np. pod warstwą korka.

Zelowanie butów z przetartymi szwami w spodach skórzanych.

Jeżeli rozważamy naprawę obuwia w postaci wymiany nowych spodów skórzanych możemy użytkować obuwie jeszcze jakiś czas, dopóki spody są spójne (oczywiście w granicach rozsądku), a następnie oddać je do szewca.

Jeśli jednak buty miały by być naprawione w postaci wykonania zelówek gumowych, to zaraz po zauważeniu przetarcia się szwów, należy oddać buty do naprawy. Pozwoli to zachować m.in. ich jedną z najważniejszych cech, a mianowicie brak klejenia pomiędzy podeszwą, a podpodeszwą.  Niewielkie ubytki szwów można odtworzyć, tak jak na zdjęciu butów w artykule, czasem jednak, gdy spody ulegną dużemu rozwarstwieniu konieczne jest ich wcześniejsze sklejenie, a dopiero potem zszycie. Generalnie panuje zasada w zelowaniu gumą – im wcześniej, tym lepiej.

Więcej w tej kategorii: « Buty ślubne - dopasuj kolor
===========================================
*** Musisz mieć uprawnienia, aby skomentować ***
===========================================

Forum - Najnowsze Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u