środa, 23 maj 2018

Zelowanie skórzanych spodów w klasycznych butach męskich

Napisane przez  Opublikowano w Zelowanie spodów skórzanych piątek, 02 wrzesień 2016 18:25

Zelowanie spodów skórzanych.

Zelowanie obuwia, to czynność mająca na celu zabezpieczenie spodów skórzanych przed zużyciem. Czynność stosunkowo bardzo prosta do wykonania, która powinna być podstawową usługą w każdym warsztacie szewskim. Jak jednak pokazuje praktyka, wykonanie prawidłowego zelowania stanowi dla szewców nie lada wyzwanie i przysparza im wielu kłopotów.

Zelowanie spodów skórzanych – kiedy jest potrzeba ?

Krupon podeszwowy używany w butach męskich jest różnej jakości. Można założyć, że im droższe buty, tym powinien on być lepszy, ale niestety nie zawsze jest to regułą. Niemniej jednak, wybierając buty w zakresie cenowym do 500-600 zł/para, nie należy oczekiwać, że spody skórzane będą odporne na ścieranie. W takim wypadku, jeżeli buty będą używane regularnie, to podzelowanie może okazać się dobrym wyborem. Zelówka na długo (czas liczony w latach) zabezpieczy spody. W przypadku kruponów słabych jakościowo, zelowanie należy przeprowadzić na w miarę nowych butach. Często zalecane jest wykonanie takiego zabiegu na butach nie noszonych. Słaby krupon podeszwowy ulega błyskawicznemu starciu i może się okazać, że żeby właściwie podzelować obuwie, należy wcześniej odbudować starte czubki skórzane.

 

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku butów wyższej klasy, w których krupon podeszwowy jest bardzo dobrej jakości. Można w takim wypadku wskazać dwie drogi postępowania. Pierwszą z nich jest podzelowanie butów nowych. Nowych, nie oznacza automatycznie prosto wyciągniętych z pudełka. Dobrą praktyką jest kilkukrotne założenie butów, aby uformowała się wstępnie podpodeszwa, oraz sama podeszwa popracowała sobie nie obciążona zelówką. Zelowanie lekko używanych spodów, pozwoli na lepsze dopasowanie zelówki do spodu i sprawi, że będzie ona zupełnie nieodczuwalna. W przypadku spodów skórzanych dobrych jakościowo nie ma też ryzyka, że czubki momentalnie ulegną starciu i przed zelowaniem będzie konieczność ich odbudowy, bowiem odpowiednia wysokość spodu obuwniczego na całej jego długości jest podstawowym parametrem definiującym prawidłowe wykonanie zelowania.

Zelówki – jaki materiał ?

Zeluje się gumą – to fakt. Jaki jednak jest jej rodzaj, grubość, oraz czy są to zelówki gotowe, czy też wycinane z płyty zelówkowej, ma duże znaczenie dla późniejszej eksploatacji obuwia, trwałości wykonania zelowania, a także wyglądu podzelowanych butów.

Wielu szewców stosuje zelówki wycinane z dużych arkuszy gumy, często na dodatek bardzo słabej jakościowo. Jeżeli guma jest w miarę dobrej jakości, to w ostateczności można zaakceptować takie zelówki, niemniej jednak w klasycznych butach męskich powinny być stosowane zelówki gotowe, produkowane wyłącznie w tym celu przez markowe firmy takie jak Vibram, Dunlop itp. Zelówki gotowe mają grubość w zakresie 1,5 – 1,8 mm, co jest wartością optymalną, poza tym ich wygląd jest zupełnie inny niż w zelówkach wycinanych z płyty. Sama mieszanka gumowa jest też najwyższej jakości, przez co zelowanie jest bardzo trwałe.

Więcej informacji na temat zelowania spodów skórzanych, możesz znaleźć na naszym forum - tutaj.

===========================================
*** Musisz mieć uprawnienia, aby skomentować ***
===========================================