środa, 23 maj 2018

Fleki do koturnów

Opublikowano w Fleki

Fleki – buty na koturnie.

Zasadniczo możemy wyróżnić dwa rodzaje koturnów, stosowanych w damskich butach:

  1. Koturn, wykonany jako odlew tworzywa, do którego przyklejane są spody oraz mocowane fleki w przeznaczonym do tego miejscu.
  1. Koturn, który sam w sobie stanowi zarówno konstrukcję nośną, jak również ścierną. Nie ma on wyodrębnionych spodów, oraz fleków. W dolnej części zazwyczaj widoczne jest małe wytłoczenie, sugerujące, że w tym miejscu znajduje się flek.

W przypadku koturnów, opisanych w punkcie 1 sprawa jest oczywista. Kontrolujemy po prostu zużycie fleków i wymieniamy je w odpowiednim czasie. Jeżeli potrzeba, wykonujemy też zelówki.

Koturny, opisane w punkcie 2 w większości przypadków wymagają od samego początku użytkowania butów, właściwego zabezpieczenia. Z pewnością, należy bezwzględnie wykonać fleki, aby nie doszło do starcia koturnu w tylnej jego części, gdyż późniejsza naprawa (czasami nawet po 2-3 przejściach), jest o wiele droższa, a czasami, jeżeli dojdzie do naruszenia konstrukcji wewnątrz koturnu (w zależności od sposobu jego wykonania), wręcz niemożliwa.

Odpowiednie zadbanie o buty na koturnach, odwdzięczy się z pewnością ich długim użytkowaniem. Zobacz galerię naszych napraw i zabezpieczeń koturnów.

===========================================
*** Musisz mieć uprawnienia, aby skomentować ***
===========================================