Moje konto

Zaloguj się

Top Panel
piątek, 19 kwiecień 2019

Buty na miarę - pobranie wymiarów stóp.

Opublikowano w Buty ręcznie robione

Wykonując buty na miarę, stopy możemy zmierzyć osobiście, bądź też możemy bazować na informacjach przesłanych przez klienta. W związku z tym, że każdorazowo przed wykonaniem finalnej pary butów przygotowujemy kapcie przymiarkowe, czyli tzw. buty próbne, nie ma najmniejszego nawet ryzyka, że dokonane pomiary przez samego klienta wpłynął negatywnie na końcowy efekt. Niezależnie czy to my pobieramy miarę, czy też klient na podstawie niniejszego wpisu zrobi to samodzielnie, zawsze i tak ostateczne poprawki będzie się nanosiło na kapciu przymiarkowym. Zachęcamy więc Państwa do złożenia w naszej Pracowni zamówienia wykonania butów na miarę i jednocześnie zamieszczamy instrukcję jak zmierzyć stopy we własnym zakresie.

Buty na miarę – pobranie wymiaru stóp.

Niniejszy wpis zawiera instrukcję pobrać miarę ze stóp w celu wykonania obuwia miarowego. Aby jak najlepiej to zrobić, bardzo przydatna jest pomoc drugiej osoby, która wykona czynności opisane poniżej i dokona odpowiedniej dokumentacji fotograficznej.
Podstawowa zasada jest taka, że osoba której pobiera się miarę ze stóp, stoi nieruchomo w pozycji stojącej i nie przemieszcza stóp podczas pomiaru. Od momentu kiedy na kartkach papieru dokona się obrysu stóp, nie można stóp odrywać od powierzchni kartek, ani w żaden inny sposób ich przemieszczać.

Pobranie miary – krok po kroku :

1.    Osoba, której stopy mają być zmierzone, powinna stanąć nieruchomo na dwóch kartkach papieru, w ten sposób, by stopy całkowicie się na nich mieściły. Od tego momentu aż do zakończenia pomiaru, nie powinna w żaden sposób przesuwać stóp. Jedyne dozwolone ruchy, to minimalne uniesienie palców lub przodostopia celem umożliwienia osobie dokonującej pomiaru wsunięcie metra.

2.    Osoba dokonująca pomiaru powinna przy pomocy ołówka/długopisu dokonać obrysu stóp. W tym celu należy prowadzić pisak w pozycji pionowej, minimalnie odchylonej na zewnątrz, tak, by obrys stopy jak najbardziej odzwierciedlał jej kształt. Od tyłu pięty, poprzez stronę zewnętrzną stopy oraz palce, jest to stosunkowo proste do wykonania, gdyż stopa w tych miejscach dokładnie przylega do podłoża. Może pojawić się pytanie jak dokonać obrysu od strony wewnętrznej, czyli sklepienia podłużnego. W tym miejscu stopa nie przylega do podłoża i jest to pytanie jak najbardziej właściwie postawione. Otóż należy prowadzić pisak podobnie jak przy innych krawędziach, ewentualnie lekko zwiększając kąt, czyli bardziej „wjeżdżając nim” troszkę głębiej pod stopę. W związku z tym, że wykonujemy buty bardzo dobrze dopasowane, tę część stopy przejmie częściowo cholewka buta, a poza tym można będzie to ewentualnie skorygować po wykonaniu kapcia przymiarkowego.

3.    Mając wykonany obrys stóp (osoba której mierzymy cały czas nie przemieszcza nóg), przechodzimy do etapu pobierania wymiarów. Nieodłącznym elementem tej czynności będzie jednoczesne wykonywanie zdjęć przyłożonego do stopy metra, bowiem tylko w ten sposób będziemy wiedzieli w którym dokładnie miejscu została pobrana miara, jak został przyłożony metr oraz jakie występują cechy anatomiczne stopy.

Podstawowe pobranie miary, to zmierzenie stopy w 3 miejscach:
- na wysokości halluksów
- w podbiciu
- w obwodzie przechodzącym przez podbicie i podstawę pięty w tylnej jej części

Aby dokonać pomiaru wykonujemy następujące czynności:

- wsuwamy metr pod stopę i staramy się wybrać najszersze miejsce na wysokości halluksa. Zarówno po lewej jak i po prawej stronie na wykonanym uprzednio obrysie stopy zaznaczamy miejsce przyłożenia metra. Dobrze jest to zrobić rysując dwie kreski w miejscu gdzie znajduje się metr, zaznaczając po prostu jego szerokość. Robimy to z lewej i prawej strony obrysu. Następnie opinamy stopę metrem w ten sposób, by stopa była przez ten metr lekko ściśnięta, albo inaczej mówiąc, tak, by metr bardzo dokładnie przylegał do stopy. Odczytujemy wynik pomiaru i zapisujemy przy jednej ze stron przyłożenia metra przy obrysie stopy. W momencie zapisywania wymiarów, cały czas trzymamy metr na stopie nie przemieszczając go. Po zapisaniu wymiaru wykonujemy zdjęcia, na których będzie widoczna podziałka oraz miejsce przyłożenia metra na stopie i sposób jego poprowadzenia.

- po wykonaniu pomiaru na wysokości halluksa, pobieramy miarę w miejscu podbicia w górnej jego części. Wykonujemy czynności identyczne jak uprzednio. Przy tym pomiarze trudniej jest już określić konkretne miejsce prowadzenia metra, ale prosimy się tym nie przejmować, bowiem mając zdjęcia oraz zaznaczone na obrysie punkty przyłożenia metra będziemy w stanie odpowiednio przełożyć pomiar na odpowiadające mu miejsce na kopycie.

- ostatnią miarą jest wykonanie pomiaru obwodu przechodzącego przez tylną podstawę pięty oraz górną część podbicia. O ile we wcześniejszych pomiarach osoba której pobieraliśmy miarę mogła lekko współpracować umożliwiając wsunięcie metra pod stopę, tak w tym przypadku nie może wykonywać najmniejszych ruchów. Musi po prostu mocno stać na nogach. Osoba dokonująca pomiaru powinna mocniej wsunąć metr pod piętę w sposób pokazany na ilustracji poniżej. Następnie należy poprowadzić metr w ten sposób, by przechodził przez górną część podbicia, czyli w miejscu gdzie najczęściej występuje ostatnia dziurka sznurowania. Analogicznie jak w poprzednich punktach, należy wykonać dokumentację fotograficzną pomiaru.

4.    Po wykonaniu pomiarów odkładamy metr i wykonujemy zdjęcia stóp. Co nas interesuje ? Wszystkie cechy anatomiczne, czyli wszelkiego rodzaju zgrubienia, opuchnięcia, wystające kostki, kula pięty, itp. Jest to równie istotny element jak pobranie samych wymiarów, bowiem na podstawie takich zdjęć możemy uwzględnić na przygotowywanym kopycie odpowiednie miejsca odciążające lub jeśli to konieczne, stabilizujące wskazane obszary stopy.

5.    Własne opinie i sugestie.
Jednym słowem wszystko to, co pozwoli nam w jeszcze większym stopniu poznać to, czego nie można wywnioskować na podstawie samej tylko miary czy też zdjęć. Pożądane przez nas informacje to np. czy stopa ma tendencję do puchnięcia, jakieś szczególnie wrażliwe miejsca, a także informacje na temat butów, które do tej pory Państwo użytkujecie, konkretne marki, modele, wskazane problemy z tymi butami, itp.

===========================================
*** Musisz mieć uprawnienia, aby skomentować ***
===========================================

Dlaczego buty Proofshoes ?

 • Unikalne rozwiązania konstrukcyjne
  Podkreślamy, że jedną z kluczowych kwestii butów Proofshoes, ma być możliwość ich długotrwałego użytkowania, a przy tym możliwość wielokrotnego ich serwisowania, zarówno jeżeli chodzi o małe naprawy, jak również te, związane z kompleksową wymianą spodów. Z pełną odpowiedzialnością więc, możemy Państwa poinformować, że w jednym z wariantów wykonania spodów, stosujemy…
 • Bezpłatny serwis butów Proofshoes
  Wykonanie dla Ciebie obuwia miarowego, traktujemy dopiero jako początek przygody z naszymi butami. Jak zapewne wiesz z własnego doświadczenia, po zakupie butów, pozostajesz sama/sam z nimi i nikt nie troszczy się o to, co dzieje się dalej. Nikt nie pyta Cię o to, jak się buty noszą, czy wszystko z…
 • Najwyższa jakość skór
  Temat skór obuwniczych używanych przez producentów butów, jest chyba tym, który mógłby się ciągnąć w nieskończoność. O skórach stosowanych w butach Proofshoes możesz więcej poczytać na naszym forum, na którym będziemy poruszać kluczowe zagadnienia. Poniżej, przedstawiamy jedynie kilka najważniejszych informacji : Cechy charakterystyczne skór butów Proofshoes : Skóry niekorygowane –…
 • Gwarancja idealnego dopasowania
  Zamawiając buty w naszej Pracowni, masz komfortową sytuację, bowiem nie musisz zastanawiać się, jaki rozmiar wybrać, czy dane kopyto będzie odpowiednie dla Twoich stóp, pozbywasz się niemal całkowicie ryzyka niedopasowania obuwia. Najważniejsza rzecz : To nie Ty masz podać nam swój rozmiar – to my mamy wykonać buty pasujące na…
 • Buty Proofshoes w praktyce - czyli testy długodystansowe
  Buty Proofshoes, projektowane są przez nas tak, aby służyły naszym klientom wiele lat. Konstrukcja obuwia, użyte skóry, materiały, rozwiązania konstrukcyjne, to efekt wieloletnich doświadczeń w codziennej pracy serwisowej, podczas której dokonywaliśmy napraw, renowacji przeróbek butów. Chcemy dać Ci możliwie jak najwięcej satysfakcji z użytkowania butów Proofshoes, dlatego też  buty poddawane…
 • Gwarancja na buty Proofshoes
  Buty Proofshoes objęte są GWARANCJĄ. Specjalnie, bardzo wyraźnie artykułujemy to słowo, bowiem jest to rzecz unikalna w branży obuwniczej i nawet światowe, luksusowe marki obuwnicze, nie mają tego w swojej ofercie. Nasza GWARANCJA na buty, to nie prawo do reklamowania towaru z tytułu rękojmii, które jest zagwarantowane ustawowo – więcej…