wtorek, 19 maj 2015 19:45

Patynowanie obuwia

Napisane przez

Jednym z najbardziej zaawansowanych procesów farbowania butów jest ich patynowanie. Co to pojęcie właściwie oznacza ? Otóż buty, szczególnie te wykonane z dobrych jakościowo skór, nabierają z biegiem czasu specyficznego wyglądu. Skóra po wielu latach użytkowania, pod wpływem słońca, zmiennych warunków atmosferycznych, stosowania kremów, past, czyszczenia itp. nabiera mniejszych, lub większych przebarwień, które powodują, że jej wygląd ulega zmianie i jej wybarwienie staje się niejednorodne. Można powiedzieć, że skóra nabiera szlachetnego wyglądu. Proces ten jest rozłożony w czasie i jak już wspomniałem dotyczy przede wszystkim skór bardzo dobrej jakości. 

Co zrobić, aby cieszyć się takimi butami wcześniej ?

Za pomocą barwników, oraz innych środków wykończeniowych można skórę odpowiednio postarzyć i dokonać jej punktowego, lub całościowego cieniowania. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż najmniejszy błąd w pracy z barwnikami, powoduje, że bardzo łatwo zniweczyć efekt wielogodzinnej pracy. W przypadku nowych butów należy też najpierw usunąć fabryczne wykończenie skóry, tj. wszelkiego rodzaju apretury, woski wykończeniowe, itp. Często okazuje się, że żeby zacząć proces farbowania/patynowania należy dokonać miejscowej renowacji skóry, czyli poradzić sobie z uszkodzeniami i niedoskonałościami skóry, które były na niej od nowości, ale przykryte wspomnianymi środkami wykończeniowymi. Kiedy skóra zostanie odpowiednio przygotowana, zaczyna się cały proces patynacji.

Na jakie efekty można liczyć patynując obuwie ?

Tak naprawdę to co możemy uzyskać na skórze jeżeli chodzi o jej wybarwienie zależy od trzech rzeczy – naszej fantazji, doświadczenia i umiejętności osoby wykonującej patynację, oraz tego na ile skóra jest przyjazna takiemu zabiegowi i jak reaguje na barwniki i środki pomocnicze.

Dokonując patynowania obuwia, jeżeli tylko skóra na to pozwala możemy stworzyć jedyną w swoim rodzaju parę butów. Można wykonać wybarwienie bardziej jednolite, można dokonać mocnego cieniowania całości cholewek, lub też tylko zaakcentować przeszycia cholewek, można wykonać patynowanie samych czubków i pięt, by stworzyć na nich później lustro, jednym słowem można prawie wszystko.

Patynowanie obuwia odbywa się za pomocą profesjonalnych barwników, a po zakończeniu całego procesu wykańcza się zafarbowane cholewki butów wysokiej jakości kremami i woskami. Buty po patynacji są piękne jeżeli chodzi o ich wygląd wizualny i jednocześnie efekt jest bardzo trwały, przewyższający wybarwienia fabryczne. Oczywiście buty takie podczas normalnego użytkowania w dalszym ciągu patynują się już samodzielnie, co z biegiem czasu jeszcze bardziej wzmaga efekt początkowy. 

===========================================
*** Musisz mieć uprawnienia, aby skomentować ***
===========================================