Jak powstają nasze ręcznie robione buty

ak powstają nasze ręcznie robione buty ?

W skrócie można powiedzieć, że wszystkie czynności wykonywane przy powstawaniu danej pary butów wykonujemy sami. Dotyczy to zarówno  takich jak etapów jak szycie cholewek, późniejszy ich montaż, czyli tzw. ćwiekowanie, wykonanie ramy, dokonywanie montażu spodów skórzanych wraz z ich przeszyciem, a skończywszy na wykonaniu obcasów wraz z flekami.

 

Zacznijmy może na początek od samych cholewek, bo jest to jedna z kluczowych rzeczy, które mają duży wpływ na efekt końcowy.

 

Mając opracowane szablony wzoru buta na danym kopycie, przystępujemy do wyboru skóry/skór, z których powstanie określona para butów. Jest to moment bardzo istotny, gdyż należy bardzo dokładnie przeglądnąć skórę, tak, by wyeliminować miejsca jej uszkodzeń i korzystając z szablonów wyciąć tylko w pełni wartościowe jej fragmenty.

 

Na skórze występują wszelkiego rodzaju skazy. Ważne jest, aby takie miejsca oznaczyć i pominąć przy późniejszym rozkroju skóry.

 

Skóra jest materiałem niejednorodnym, na powierzchni której występują różnego rodzaju skazy. W produkcji seryjnej firmy do maksimum wykorzystują dany błam skóry, aby minimalizować odpady. U nas sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Naszym celem jest zapewnienie najwyższej jakości, w związku z czym dochowujemy maksimum staranności przy wykroju, aby poszczególne fragmenty cholewek były pozbawione wspomnianych skaz.

 

Kolejnym etapem po dokonaniu wykroju elementów cholewek, jest ich odpowiednie przygotowanie do połączenia ze sobą. Niektóre obrzeża muszą być odpowiednio ścienione, aby później po zszyciu i montażu miejsca połączeń nie były widoczne. Inne brzegi z kolei muszą zostać odpowiednio zawinięte. Czynności ścieniania i zawijania brzegów, są wykonywane ręcznie, co pozwala na pełną kontrolę tego procesu. W fabrykach, cały ten proces wykonywany jest przy użyciu maszyn i trwa nierzadko kilka sekund. Praca ręczna to zdecydowanie dłuższy czas wykonania, a przy tym są to czynności bardzo precyzyjne, wymagające dużego skupienia przy ich wykonywaniu.

 

cholewka z azurowaniem

Przygotowywane elementy cholewek. Wszystkie prace wykonywane ręcznie - wymagające dużej precyzji i skupienia. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki. Nawet jedno źle wybite oczko, potrafiłoby zepsuć całość wykonanej pracy.

 

Odpowiednio przygotowane cholewki są następnie zszywane. Przywiązujemy dużą wagę do tego, aby szwy były równe, a także, aby podczas szycia, nie doszło np. do skończenia się nici w połowie szycia danego fragmentu cholewki, co jest standardem przy produkcji masowej.

 

Analogicznie do szycia skóry wierzchniej cholewki, ma się sprawa z podszewką. Praktycznie wszystkie czynności są takie same. Materiałem podszewkowym jest najczęściej wysokiej jakości skóra bydlęca, garbowana roślinnie, co pozwala w późniejszym etapie użytkowania butów, na dużą absorbcję potu przez skórę i odpowiednią oddychalność. Zresztą kwestia oddychalności i wentylacji w naszych butach jest kluczowa, ale o tym w dalszej części.

 

czarne oxfordy cholewki

Uszyte cholewki na czarne oxfordy.

 

czarne oksfordy cholewki na kopycie

Uszyte cholewki będą w kolejnym kroku ćwiekowane (naciągane) na kopytach.

 

Mając uszyte cholewki, przystępujemy do pracy z kopytem, a dokładniej do montażu skóry, która będzie stanowić podpodeszwę buta. Zarówno jakość użytej skóry jak i jej grubość ma duże znaczenie dla późniejszego użytkowania obuwia. Podpodeszwa, w połączeniu ze stalką, to niejako konstrukcja butów. W klasycznych butach może mieć ona później bezpośredni kontakt ze stopami klienta (o ile nie będą zastosowane wkładki skórzane), dlatego też ważne jest, by była naprawdę dobrej jakości. Jeżeli nie są stosowane wkładki skórzane, to właśnie podpodeszwa przejmuje ich rolę i to ona w ciągu dnia pochłania większość potu ze stóp. Klasyczne buty z prawdziwego zdarzenia, zawsze muszą mieć skórzaną podpodeszwę. Nie ma tu miejsca na żadne odstępstwa.

 

Mając odpowiednio dopasowaną i przytwierdzoną do kopyta podpodeszwę, przystępujemy do naciągnięcia na kopyto cholewki buta, jest to tzw. czynność ćwiekowania. Polega ona w głównej mierze na odpowiednim naciągnięciu uszytej cholewki na kopyto, tym samym tworząc już niejako bryłę gotowego buta. W międzyczasie zostają wykonane usztywnienia kluczowych części buta, a mianowicie podnosków i zakładek (usztywnienie pięty). Zarówno podnoski, jak i zakładki wykonujemy ze skóry, co ma olbrzymie znaczenie dla trwałości obuwia, komfortu użytkowania obuwia, oraz ewentualnych późniejszych napraw.

 

zacwiekowana cholewka

Choelwki w trakcie ćwiekowania. Buty po mału zaczynają nabierać ostatecznego kształtu.

 

Mając zaćwiekowaną cholewkę, przystępujemy do montażu spodów skórzanych. W naszych butach jest tak wiele możliwości wykonania spodów, że temu zagadnieniu będziemy poświęcać więcej czasu opisując już konkretne rozwiązania na przykładzie powstałych par. Możemy tutaj wspomnieć, że spody mogą być wykonane z tzw. ramą, bez ramy, mogą być jedno, lub dwuwarstwowe, podzelowane, lub mogą mieć specjalne zabezpieczenie czubków przed ścieraniem. Ten element obuwia może zostać poddany dużej personalizacji.

 

buty w stanie surowym

Buty w stanie surowym. Pozostaje wykonanie odpowiedniego wybarwienia skóry, oraz prace wykończeniowe przy spodach skórzanych.

 

Ostatnią czynnością przy wykonaniu butów jest wykonanie obcasów i fleków. Również w tym aspekcie, istnieje dowolna możliwość ich wykonania, począwszy od możliwości zastosowania gotowych monobloków wraz ze zintegrowanymi flekami, poprzez budowanie obcasów ze specjalnego tworzywa imitującego skórę, a skończywszy na wykonaniu obcasów budowanych z poszczególnych warstw skóry. Jeżeli nie zastosowaliśmy gotowych monobloków, pozostaje montaż fleków, o których możesz przeczytać tutaj.

 

Buty, które oferujemy naszym klientom, różnią się od dostępnych na rynku tym, że przy sprzedaży wskazujemy konkretny sposób ich pielęgnacji. Nie ma obawy, że klient zostanie tylko z zakupioną parą i na własną rękę będzie musiał szukać informacji jak właściwie o nie dbać, jakich środków używać do pielęgnacji, itp. Ma to kluczowe znaczenie dla właściwej późniejszej pielęgnacji, a tym samym żywotności butów.

 

gotowe zafarbowane buty

Tak wygląda efekt końcowy po około 10 dniach od chwili kiedy zaczęliśmy pracę przy wyrobie tej pary butów szytych na miarę.

 

Na koniec – najważniejsze. Zawsze możesz liczyć na nasze pełne wsparcie serwisowe

===========================================
*** Musisz mieć uprawnienia, aby skomentować ***
===========================================