× Na co zwracać uwagę przy zakupie butów ? - poradnik.

Pytanie Drewniaki na lato - co warto wiedzieć

Więcej
1 rok 4 miesiąc temu #170 przez admin
admin stworzył temat: Drewniaki na lato - co warto wiedzieć
Jednymi z najpopularniejszych butów w sezonie letnim są damskie drewniaki. W czym tkwi ich fenomen i czym różnią się one od siebie postaram się odpowiedzieć poniżej.

Pierwsze pytanie zasadnicze – drewniaki, czy „niedrewniaki „ ?

Moje pierwsze skojarzenia z takim typem obuwia, to wspomnienia z dzieciństwa i widok przed oczami pracowników służby zdrowia. Oczywiście kolor biały i nieodłączny głośny stukot podczas chodu. Teraz po latach, kiedy codziennie serwisuję obuwie, moje spojrzenie obejmuje już cały przekrój butów, które wizualnie możemy zaszeregować do kategorii „drewniaki”. O ile dawniej buty tego typu wykonywane były rzeczywiście w stu procentach z drewna jeżeli chodzi o całą bryłę spodów, tak teraz buty z takiego materiału są w zdecydowanej mniejszości. Postęp technologiczny sprawił, że to co dawniej wymagało dużego nakładu pracy w formowaniu drewna, dzisiaj wystarczy odpowiednia forma wtryskowa, zalanie materiałem i otrzymujemy gotową bazę „drewniaka”. Wystarczy przymocować najprostszą wersję cholewki za pomocą ozdobnych gwoździ, czy jak kto woli specjalnych pinesek i voilà ! Mamy gotowe buty.

Niby wszystko w porządku, buty z wyglądu takie same, zdecydowanie tańsze od standardowych drewniaków, więc pytanie zasadnicze :

Czy drewniaki z tworzywa mogą być skuteczną alternatywą dla tych tradycyjnych, drewnianych ?

Otóż niestety nie. Powodów jest co najmniej kilka.

Pierwszym z nich – jakość użytego materiału. Na przełomie lat trafiały do mojego serwisu drewniaki wykonane z różnych gatunków drewna. Jedne były „mocniejsze” z drewna bardzo twardego, inne trochę gorszego gatunku, ale zawsze stanowiły jedną bryłę i praktycznie regularnie serwisowane mogły służyć przez wiele lat. W drewniakach z drewna nigdy nie było problemu z odpadającymi gwoździami mocującymi cholewkę, całość konstrukcji była stabilna, a często po starciu fleków, czy zelówek, klientka długo jeszcze chodziła na gołym drewnie nieświadoma faktu zużycia spodów.

Jak to wygląda w drewniakach z tworzywa ?
Ano, już nie tak kolorowo. Od razu pragnę zaznaczyć, że niewiadomo ile wydacie za buty drogie Panie, to jakość w zdecydowanej większości jest taka sama – czyli …, niestety nie najlepsza. Bardzo często drewniaki z tworzywa są wykonywane z masy nazwijmy to mało „gęstej”. Jednym z przykrych objawów świadczących o niezbyt dobrej mieszance, jest notoryczne wypadanie gwoździ mocujących cholewkę butów. W takim przypadku często potrzeba najpierw przykleić cholewkę do spodu/platformy butów, a dopiero później ponownie przymocować za pomocą gwoździków. Zdecydowanie większym dramatem może okazać się poruszanie się w takich butach w … bardzo słoneczne dni. Jedyna rada na wysokie temperatury, to chodzić w butach i się nie zatrzymywać !
Żart ? – bynajmniej nie. W zeszłym sezonie, trafiło do mnie sporo par butów, które po prostu się odkształciły. Materiał, z którego wykonywane są drewniaki tworzywowe, nie jest zbyt odporny na wysokie temperatury. Stanie w nich w miejscu w bardzo nasłonecznionym punkcie, rozgrzanym asfalcie, może doprowadzić niekoniecznie do rozpłynięcia butów, ale deformacja, szczególnie obcasów, jest już jak najbardziej możliwa i takie właśnie przypadki obserwowałem w zeszłym sezonie.

Wygląd wizualny.
Zafarbowane drewno, pokryte często lakierem, jest zdecydowaniem lepszym materiałem, który dłużej zachowa piękniejszy wygląd, niż tworzywo. Drewniaki sztuczne, najczęściej są lakierowane powierzchniowo, przez co najmniejsze otarcia powodują rysy i zadrapania. Co prawda można to regenerować, niemniej jednak barwnik wnikający w głąb drewna na kilka milimetrów, jest o wiele lepszym rozwiązaniem.

Podsumowanie :
Chcąc mieć piękne drewniaki służące Ci przez wiele sezonów, wybierz te tradycyjne, wykonane z drewna. Wybaczą one o wiele więcej niż te z tworzywa i właściwie serwisowane posłużą lata.
Jeżeli decydujesz się na drewniaki z tworzywa, tak naprawdę nie wiadomo z jak dobrego, czy też złego materiału zostały wykonane. Musisz częściej je oglądać (od spodu), w większości przypadków dobrym rozwiązaniem jest bezpośrednio po zakupie wykonanie nowych spodów, gdyż fabryczne ścierają się w zastraszającym tempie. I przede wszystkim unikaj stania w nich na bardzo rozgrzanym podłożu, bo może Cię spotkać przykra niespodzianka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.205 s.
Zasilane przez Forum Kunena