Moje konto

Zaloguj się

Top Panel
piątek, 19 kwiecień 2019
× Najczęściej występujące spody w butach męskich - prezentacja, opinie, porady.

Pytanie Zelować, czy nie zelować buty na skórzanej podeszwie

Więcej
#212 przez admin
admin stworzył temat: Zelować, czy nie zelować buty na skórzanej podeszwie
Odwieczny dylemat użytkowników męskiego obuwia na skórzanych spodach – zelować skórzane podeszwy, czy też nie.

Postaram się odpowiedzieć na to pytanie, na podstawie własnych doświadczeń, opinii klientów, oraz dyskusji na różnych forach w tej sprawie.

Decydując się na zakup butów skórzanych szytych, powinniśmy zadać sobie pytanie w momencie ich zakupu, co będzie z nimi działo się dalej, a dokładniej, jak zamierzamy je używać, oraz gdzie je później serwisować.
Jest to o tyle ważne, że buty ze szytymi spodami, wymagają większej dbałości o nie. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, iż być może nie będzie ich gdzie później naprawiać. Ale po kolei.Kiedy staliśmy się już posiadaczami męskich butów ze skórzanymi, szytymi spodami, powinno na samym początku pojawić się wspomniane pytanie „zelować, czy nie zelować”. Czas w którym dokonamy wyboru, w jaki sposób będzie użytkowane obuwie, jest o tyle istotny, iż ma on wpływ na samo zachowanie się spodów w eksploatacji, możliwość użycia specjalnych materiałów, czy też koszty późniejszego serwisowania butów.

A oto możliwe warianty postępowania z butami ze szytymi spodami :

1. Buty ze skórzanymi spodami – użytkowanie bez żadnych zabezpieczeń.

Akceptujemy przy tym stopniowe ścieranie się spodów w okolicach czubków, oraz zewnętrznych stron śródstopia. Z biegiem czasu dochodzi do przetarcia się szwów na podeszwie, co może skutkować miejscowym rozwarstwianiem się spodów.
Szybkość tego procesu zależy w dużej mierze od tego, czy szwy są wpuszczone w głęboki kanał w spodzie skórzanym, czy też znajdują się niejako na wierzchu. W tym drugim przypadku doradzamy naszym klientom od razu zelowanie, gdyż jeżeli szwy nie są schowane, to w bardzo krótkim czasie dojdzie do dużych problemów z nimi. Użytkowanie butów, w których skórzane spody nie są zabezpieczone, jest też o wiele droższe w serwisowaniu.

2. Buty ze skórzanymi spodami, zabezpieczone od razu po zakupie zelówkami.

Jeżeli myślimy, zastanawiamy się nad zelowaniem butów gumową zelówką, to z pewnością najlepiej jest to zrobić bezpośrednio po zakupie. Zelowanie zaraz na początku użytkowania butów ma szereg zalet, m.in. :

a) Możliwość zachowania idealnej wysokości spodów na całej ich długości
b) Zabezpieczenie szwów przed przetarciami sprawia, że do minimum zminimalizuje się ryzyko późniejszego ich rozchodzenia się.
c) Możliwość zastosowania specjalnych materiałów, gum bardzo cienkich, przez co zelowanie wygląda bardzo estetycznie.

3. Buty ze skórzanymi spodami, użytkowane normalnie, a następnie naprawione za pomocą zelówek.

Zelowanie można wykonać praktycznie na każdym etapie jeżeli chodzi o zużycie spodów skórzanych. Niemniej jednak wykonując je później musimy liczyć się z możliwymi konsekwencjami :
a) Zelówki naprawcze mogą być większej grubości niż te zabezpieczające.
b) Może być potrzeba nadkładania skóry w okolicach czubków, w celu wyrównania wysokości spodów, przed właściwym zelowaniem.
c) Możliwość uszkodzenia ramy/pasa, co zwiększy koszt naprawy.

Obojętnie, który wariant użytkowania wybierzemy, jedno jest pewne. Dobry szewc z pewnością na każdym etapie zużycia spodów, jest w stanie doprowadzić je do stanu nowego. Kwestią otwartą pozostaje jedynie sposób naprawy, oraz jakość użytych materiałów. W następnych artykułach przedstawię na przykładach opisane możliwości naprawy/serwisowania skórzanych spodów w butach.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego buty Proofshoes ?

 • Unikalne rozwiązania konstrukcyjne
  Podkreślamy, że jedną z kluczowych kwestii butów Proofshoes, ma być możliwość ich długotrwałego użytkowania, a przy tym możliwość wielokrotnego ich serwisowania, zarówno jeżeli chodzi o małe naprawy, jak również te, związane z kompleksową wymianą spodów. Z pełną odpowiedzialnością więc, możemy Państwa poinformować, że w jednym z wariantów wykonania spodów, stosujemy…
 • Bezpłatny serwis butów Proofshoes
  Wykonanie dla Ciebie obuwia miarowego, traktujemy dopiero jako początek przygody z naszymi butami. Jak zapewne wiesz z własnego doświadczenia, po zakupie butów, pozostajesz sama/sam z nimi i nikt nie troszczy się o to, co dzieje się dalej. Nikt nie pyta Cię o to, jak się buty noszą, czy wszystko z…
 • Najwyższa jakość skór
  Temat skór obuwniczych używanych przez producentów butów, jest chyba tym, który mógłby się ciągnąć w nieskończoność. O skórach stosowanych w butach Proofshoes możesz więcej poczytać na naszym forum, na którym będziemy poruszać kluczowe zagadnienia. Poniżej, przedstawiamy jedynie kilka najważniejszych informacji : Cechy charakterystyczne skór butów Proofshoes : Skóry niekorygowane –…
 • Gwarancja idealnego dopasowania
  Zamawiając buty w naszej Pracowni, masz komfortową sytuację, bowiem nie musisz zastanawiać się, jaki rozmiar wybrać, czy dane kopyto będzie odpowiednie dla Twoich stóp, pozbywasz się niemal całkowicie ryzyka niedopasowania obuwia. Najważniejsza rzecz : To nie Ty masz podać nam swój rozmiar – to my mamy wykonać buty pasujące na…
 • Buty Proofshoes w praktyce - czyli testy długodystansowe
  Buty Proofshoes, projektowane są przez nas tak, aby służyły naszym klientom wiele lat. Konstrukcja obuwia, użyte skóry, materiały, rozwiązania konstrukcyjne, to efekt wieloletnich doświadczeń w codziennej pracy serwisowej, podczas której dokonywaliśmy napraw, renowacji przeróbek butów. Chcemy dać Ci możliwie jak najwięcej satysfakcji z użytkowania butów Proofshoes, dlatego też  buty poddawane…
 • Gwarancja na buty Proofshoes
  Buty Proofshoes objęte są GWARANCJĄ. Specjalnie, bardzo wyraźnie artykułujemy to słowo, bowiem jest to rzecz unikalna w branży obuwniczej i nawet światowe, luksusowe marki obuwnicze, nie mają tego w swojej ofercie. Nasza GWARANCJA na buty, to nie prawo do reklamowania towaru z tytułu rękojmii, które jest zagwarantowane ustawowo – więcej…