Buty na miarę - pobranie wymiarów stóp.

Wykonując buty na miarę, stopy możemy zmierzyć osobiście, bądź też możemy bazować na informacjach przesłanych przez klienta. W związku z tym, że każdorazowo przed wykonaniem finalnej pary butów przygotowujemy kapcie przymiarkowe, czyli tzw. buty próbne, nie ma najmniejszego nawet ryzyka, że dokonane pomiary przez samego klienta wpłynął negatywnie na końcowy efekt. Niezależnie czy to my pobieramy miarę, czy też klient na podstawie niniejszego wpisu zrobi to samodzielnie, zawsze i tak ostateczne poprawki będzie się nanosiło na kapciu przymiarkowym. Zachęcamy więc Państwa do złożenia w naszej Pracowni zamówienia wykonania butów na miarę i jednocześnie zamieszczamy instrukcję jak zmierzyć stopy we własnym zakresie.

Buty na miarę – pobranie wymiaru stóp.

Niniejszy wpis zawiera instrukcję pobrać miarę ze stóp w celu wykonania obuwia miarowego. Aby jak najlepiej to zrobić, bardzo przydatna jest pomoc drugiej osoby, która wykona czynności opisane poniżej i dokona odpowiedniej dokumentacji fotograficznej.
Podstawowa zasada jest taka, że osoba której pobiera się miarę ze stóp, stoi nieruchomo w pozycji stojącej i nie przemieszcza stóp podczas pomiaru. Od momentu kiedy na kartkach papieru dokona się obrysu stóp, nie można stóp odrywać od powierzchni kartek, ani w żaden inny sposób ich przemieszczać.

Pobranie miary – krok po kroku :

1.    Osoba, której stopy mają być zmierzone, powinna stanąć nieruchomo na dwóch kartkach papieru, w ten sposób, by stopy całkowicie się na nich mieściły. Od tego momentu aż do zakończenia pomiaru, nie powinna w żaden sposób przesuwać stóp. Jedyne dozwolone ruchy, to minimalne uniesienie palców lub przodostopia celem umożliwienia osobie dokonującej pomiaru wsunięcie metra.

2.    Osoba dokonująca pomiaru powinna przy pomocy ołówka/długopisu dokonać obrysu stóp. W tym celu należy prowadzić pisak w pozycji pionowej, minimalnie odchylonej na zewnątrz, tak, by obrys stopy jak najbardziej odzwierciedlał jej kształt. Od tyłu pięty, poprzez stronę zewnętrzną stopy oraz palce, jest to stosunkowo proste do wykonania, gdyż stopa w tych miejscach dokładnie przylega do podłoża. Może pojawić się pytanie jak dokonać obrysu od strony wewnętrznej, czyli sklepienia podłużnego. W tym miejscu stopa nie przylega do podłoża i jest to pytanie jak najbardziej właściwie postawione. Otóż należy prowadzić pisak podobnie jak przy innych krawędziach, ewentualnie lekko zwiększając kąt, czyli bardziej „wjeżdżając nim” troszkę głębiej pod stopę. W związku z tym, że wykonujemy buty bardzo dobrze dopasowane, tę część stopy przejmie częściowo cholewka buta, a poza tym można będzie to ewentualnie skorygować po wykonaniu kapcia przymiarkowego.

3.    Mając wykonany obrys stóp (osoba której mierzymy cały czas nie przemieszcza nóg), przechodzimy do etapu pobierania wymiarów. Nieodłącznym elementem tej czynności będzie jednoczesne wykonywanie zdjęć przyłożonego do stopy metra, bowiem tylko w ten sposób będziemy wiedzieli w którym dokładnie miejscu została pobrana miara, jak został przyłożony metr oraz jakie występują cechy anatomiczne stopy.

Podstawowe pobranie miary, to zmierzenie stopy w 3 miejscach:
- na wysokości halluksów
- w podbiciu
- w obwodzie przechodzącym przez podbicie i podstawę pięty w tylnej jej części

Aby dokonać pomiaru wykonujemy następujące czynności:

- wsuwamy metr pod stopę i staramy się wybrać najszersze miejsce na wysokości halluksa. Zarówno po lewej jak i po prawej stronie na wykonanym uprzednio obrysie stopy zaznaczamy miejsce przyłożenia metra. Dobrze jest to zrobić rysując dwie kreski w miejscu gdzie znajduje się metr, zaznaczając po prostu jego szerokość. Robimy to z lewej i prawej strony obrysu. Następnie opinamy stopę metrem w ten sposób, by stopa była przez ten metr lekko ściśnięta, albo inaczej mówiąc, tak, by metr bardzo dokładnie przylegał do stopy. Odczytujemy wynik pomiaru i zapisujemy przy jednej ze stron przyłożenia metra przy obrysie stopy. W momencie zapisywania wymiarów, cały czas trzymamy metr na stopie nie przemieszczając go. Po zapisaniu wymiaru wykonujemy zdjęcia, na których będzie widoczna podziałka oraz miejsce przyłożenia metra na stopie i sposób jego poprowadzenia.

- po wykonaniu pomiaru na wysokości halluksa, pobieramy miarę w miejscu podbicia w górnej jego części. Wykonujemy czynności identyczne jak uprzednio. Przy tym pomiarze trudniej jest już określić konkretne miejsce prowadzenia metra, ale prosimy się tym nie przejmować, bowiem mając zdjęcia oraz zaznaczone na obrysie punkty przyłożenia metra będziemy w stanie odpowiednio przełożyć pomiar na odpowiadające mu miejsce na kopycie.

- ostatnią miarą jest wykonanie pomiaru obwodu przechodzącego przez tylną podstawę pięty oraz górną część podbicia. O ile we wcześniejszych pomiarach osoba której pobieraliśmy miarę mogła lekko współpracować umożliwiając wsunięcie metra pod stopę, tak w tym przypadku nie może wykonywać najmniejszych ruchów. Musi po prostu mocno stać na nogach. Osoba dokonująca pomiaru powinna mocniej wsunąć metr pod piętę w sposób pokazany na ilustracji poniżej. Następnie należy poprowadzić metr w ten sposób, by przechodził przez górną część podbicia, czyli w miejscu gdzie najczęściej występuje ostatnia dziurka sznurowania. Analogicznie jak w poprzednich punktach, należy wykonać dokumentację fotograficzną pomiaru.

4.    Po wykonaniu pomiarów odkładamy metr i wykonujemy zdjęcia stóp. Co nas interesuje ? Wszystkie cechy anatomiczne, czyli wszelkiego rodzaju zgrubienia, opuchnięcia, wystające kostki, kula pięty, itp. Jest to równie istotny element jak pobranie samych wymiarów, bowiem na podstawie takich zdjęć możemy uwzględnić na przygotowywanym kopycie odpowiednie miejsca odciążające lub jeśli to konieczne, stabilizujące wskazane obszary stopy.

5.    Własne opinie i sugestie.
Jednym słowem wszystko to, co pozwoli nam w jeszcze większym stopniu poznać to, czego nie można wywnioskować na podstawie samej tylko miary czy też zdjęć. Pożądane przez nas informacje to np. czy stopa ma tendencję do puchnięcia, jakieś szczególnie wrażliwe miejsca, a także informacje na temat butów, które do tej pory Państwo użytkujecie, konkretne marki, modele, wskazane problemy z tymi butami, itp.

Więcej w tej kategorii: Buty RTW »
===========================================
*** Musisz mieć uprawnienia, aby skomentować ***
===========================================