poniedziałek, 15 sierpień 2016 21:23

Metody zabezpieczenia i naprawy czubków w skórzanych podeszwach

Napisane przez

Zabezpieczenie i naprawa czubków w skórzanych spodach.

           W męskich butach na skórzanych podeszwach najczęściej i najszybciej dochodzi do błyskawicznego starcia czubków podeszew. Nawet najtrwalszy krupon podeszwowy nie jest w stanie skutecznie przeciwstawić się temu procesowi. Oczywiście problemowi można bez problemu zaradzić dokonując zelowania spodów, ale po pierwsze nie każdy jest zwolennikiem takiej czynności, a poza tym jakby nie patrzeć zelówka gumowa przykrywa i zabezpiecza nie tylko czubek, ale praktycznie całą powierzchnię spodów skórzanych.

Jak więc poradzić sobie z zabezpieczeniem czubków ? Jest kilka sposobów zabezpieczeń, które oferujemy naszym klientom, a oto one :

       1. Metalowe blaszki

Chyba jeden z najpopularniejszych sposobów jakie w pierwszym odruchu przychodzą na myśl naszym klientom. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że sposób oczywisty, prosty w wykonaniu i tani. A jak jest w rzeczywistości ? Rzeczywiście, jeżeli chodzi o trwałość, to blaszki metalowe są dobrym wyborem, chociaż mamy Klientów, którzy potrafią w ciągu dwóch lat nawet metal zetrzeć (przykłady w galerii). Problem pojawia się w momencie montażu blaszek. Niektórzy są w stanie zaakceptować fakt przymocowania blaszek na czubkach „na żywca”, ale takie rozwiązanie jest nieestetyczne, łatwiej haczyć czubkami o podłoże, a same blaszki niesamowicie stukają.

Bardziej profesjonalne wykonanie tej usługi, to wprasowanie blaszek w spód skórzany, tak, aby po montażu spody wraz z blaszkami były jednakowej wysokości na całej swojej długości. Blaszki są wtedy odpowiednio wkomponowane w spód i tworzą wraz z nim gładką powierzchnię. Zaletami takiej metody jest przede wszystkim znacznie lepszy efekt wizualny, o wiele dokładniejsze spasowanie ze spodem, oraz wyższy komfort użytkowania obuwia, niż w przypadku blaszek tylko przybitych. Minusem jest koszt usługi, związany z o wiele dłuższym czasem wykonania i koniecznością zachowania wysokiej precyzji przy montażu. Niektóre firmy obuwnicze oferują takie fabryczne zabezpieczenie czubków w swoich butach.

2. Uzupełnienie czubków gumą zelówkową.

Metoda najbardziej ekonomiczna jeżeli chodzi o koszty, ale też i najmniej trwała. Guma zelówkowa jest najczęściej o grubości 1,8 mm, co siłą rzeczy szybko doprowadzi do jej zużycia o ile wcześniej nie ulegnie ona zerwaniu ze spodu, gdyż system montażu nie jest tak trwały jak w przypadku całościowego zelowania.

3. Uzupełnienie startych czubków skórą

Metoda polegająca na miejscowym uzupełnieniu czubków skórą kruponową. Sposób praktycznie w 100 % wierny oryginałowi, pozwalający w każdej chwili na dokonanie skutecznej naprawy. Uzupełnienia skórą można dokonywać wielokrotnie bez uszczerbku wizualnego i jakościowego spodów, pod warunkiem, że każda naprawa będzie wykonana na czas. Decydując się na taką formę odbudowywania czubków skórzanych należy mieć na uwadze, aby nie przeoczyć momentu kiedy zetrze się krupon podeszwowy i zacznie ścierać się rama/pas (w butach szytych metodą GYW, lub Blake Rapid).

4. Uzupełnienie czubków specjalną gumą flekową.

Znając charakterystykę praktycznie wszystkich materiałów i gum przeznaczonych do napraw obuwia dostępnych w Polsce, z powodzeniem wykorzystujemy jeden z rodzajów materiału do wprasowania go w miejsce startych czubków skórzanych, a  tym samym do odbudowania spodów i zabezpieczenia ich na przyszłość przed ścieraniem. Specjalnie zwracamy uwagę na słowo jeden rodzaj, gdyż wg nas używany materiał doskonale sprawdza się w tej roli. Można co prawda użyć każdej gumy flekowej, ale nie każda zapewni parametry i sposób montażu zgodny z naszymi oczekiwaniami. Spody skórzane z natury są śliskie, więc materiał wprasowany w czubek, też nie powinien przy kontakcie z podłożem hamować buta. Inna kwestia, to sposób montażu – zwracamy uwagę na to, by wprasowana guma idealnie komponowała się ze spodem skórzanym i nie było żadnych szczelin w miejscach połączeń. Niewątpliwą zaletą używanego przez nas materiału jest możliwość wykonania w nim kanału. Doceniają to w szczególności Klienci, którzy dokonują u nas wymiany spodów skórzanych w swoich butach z jednoczesnym wykonaniem zabezpieczenia czubków. Wykonanie kanału we wprasowanym materiale, pozwala na bezproblemowe przeszycie całościowych spodów. Jest to rozwiązanie bardzo trwałe, wygląda i sprawdza się w praktyce naprawdę dobrze.

===========================================
*** Musisz mieć uprawnienia, aby skomentować ***
===========================================