piątek, 02 wrzesień 2016 18:25

Zelowanie skórzanych spodów w klasycznych butach męskich

Napisane przez

Zelowanie spodów skórzanych.

Zelowanie obuwia, to czynność mająca na celu zabezpieczenie spodów skórzanych przed zużyciem. Czynność stosunkowo bardzo prosta do wykonania, która powinna być podstawową usługą w każdym warsztacie szewskim. Jak jednak pokazuje praktyka, wykonanie prawidłowego zelowania stanowi dla szewców nie lada wyzwanie i przysparza im wielu kłopotów.

Zelowanie spodów skórzanych – kiedy jest potrzeba ?

Krupon podeszwowy używany w butach męskich jest różnej jakości. Można założyć, że im droższe buty, tym powinien on być lepszy, ale niestety nie zawsze jest to regułą. Niemniej jednak, wybierając buty w zakresie cenowym do 500-600 zł/para, nie należy oczekiwać, że spody skórzane będą odporne na ścieranie. W takim wypadku, jeżeli buty będą używane regularnie, to podzelowanie może okazać się dobrym wyborem. Zelówka na długo (czas liczony w latach) zabezpieczy spody. W przypadku kruponów słabych jakościowo, zelowanie należy przeprowadzić na w miarę nowych butach. Często zalecane jest wykonanie takiego zabiegu na butach nie noszonych. Słaby krupon podeszwowy ulega błyskawicznemu starciu i może się okazać, że żeby właściwie podzelować obuwie, należy wcześniej odbudować starte czubki skórzane.

 

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku butów wyższej klasy, w których krupon podeszwowy jest bardzo dobrej jakości. Można w takim wypadku wskazać dwie drogi postępowania. Pierwszą z nich jest podzelowanie butów nowych. Nowych, nie oznacza automatycznie prosto wyciągniętych z pudełka. Dobrą praktyką jest kilkukrotne założenie butów, aby uformowała się wstępnie podpodeszwa, oraz sama podeszwa popracowała sobie nie obciążona zelówką. Zelowanie lekko używanych spodów, pozwoli na lepsze dopasowanie zelówki do spodu i sprawi, że będzie ona zupełnie nieodczuwalna. W przypadku spodów skórzanych dobrych jakościowo nie ma też ryzyka, że czubki momentalnie ulegną starciu i przed zelowaniem będzie konieczność ich odbudowy, bowiem odpowiednia wysokość spodu obuwniczego na całej jego długości jest podstawowym parametrem definiującym prawidłowe wykonanie zelowania.

Zelówki – jaki materiał ?

Zeluje się gumą – to fakt. Jaki jednak jest jej rodzaj, grubość, oraz czy są to zelówki gotowe, czy też wycinane z płyty zelówkowej, ma duże znaczenie dla późniejszej eksploatacji obuwia, trwałości wykonania zelowania, a także wyglądu podzelowanych butów.

Wielu szewców stosuje zelówki wycinane z dużych arkuszy gumy, często na dodatek bardzo słabej jakościowo. Jeżeli guma jest w miarę dobrej jakości, to w ostateczności można zaakceptować takie zelówki, niemniej jednak w klasycznych butach męskich powinny być stosowane zelówki gotowe, produkowane wyłącznie w tym celu przez markowe firmy takie jak Vibram, Dunlop itp. Zelówki gotowe mają grubość w zakresie 1,5 – 1,8 mm, co jest wartością optymalną, poza tym ich wygląd jest zupełnie inny niż w zelówkach wycinanych z płyty. Sama mieszanka gumowa jest też najwyższej jakości, przez co zelowanie jest bardzo trwałe.

Więcej informacji na temat zelowania spodów skórzanych, możesz znaleźć na naszym forum - tutaj.

===========================================
*** Musisz mieć uprawnienia, aby skomentować ***
===========================================