Chwiejne i niestabilne buty na wysokich obcasach

W damskich butach na wysokim obcasie, często pojawia się problem z ich stabilnością. Często buty wykrzywiają się i są bardzo chwiejne. Chodzenie w nich powoduje poczucie ogólnego braku stabilności, oraz uciekanie pięty, najczęściej na zewnątrz.

 

Pewną regułą jest, że w takich przypadkach, za taki stan rzeczy, obwiniane są obcasy. Pojawia się twierdzenie „obcas jest krzywy”.

 

Jak to jest w rzeczywistości ?

 

Otóż niezmiernie rzadko, praktycznie są to incydentalne przypadki, za ogólną niestabilność i chwiejność butów można obwiniać obcasy. Owszem, zdarza się, że podczas użytkowania, obcasy się zdeformowały, ale to można stosunkowo łatwo stwierdzić, porównując je np. między sobą.

 

Co jest przyczyną chwiejnych butów na obcasie ?

 

Przyczyn może być wiele.

 

Jedną z najczęstszych, to niestety wada fabryczna podpodeszwy, a dokładniej, źle umiejscowiona stalka. Wystarczy aby podpodeszwa na etapie montażu do butów została źle przycięta, lub też w podpodeszwie krzywo została zatopiona/zamocowana stalka i cały but będzie niestabilny. Nie pomoże w takim wypadku wymiana obcasów. Owszem, jeżeli będą one o szerszej podstawie niż dotychczasowe, to zmniejszy to chwiejność buta/butów, ale problemu nie wyeliminuje. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze złym poprowadzeniem stalki w podpodeszwie, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wymiana całej podpodeszwy, ale po pierwsze nie zawsze jest to możliwe, a po drugie, należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to wymiana niejako konstrukcji buta i wiąże się z bardzo precyzyjną pracą. W niektórych przypadkach można podejmować próby skorygowania położenia stalki w podpodeszwie, ale nie zawsze efekt końcowy jest zadowalający. Należy mieć też świadomość, że czasem przy wymianie całościowej podpodeszwy, należałoby wymienić ją w obu butach, tak, aby nie różniły się między sobą.

 

Drugą przyczyną chwiania się butów i braku stabilności jest rozwarstwiona podpodeszwa. Problem nie pojawia się od razu po zakupie obuwia. Narasta on w czasie, aż dochodzi do takiego momentu, że stojąc nawet w bezruchu, można wyczuć chwianie się obcasów.

 

Nie mamy w takim przypadku do czynienia z krzywą podpodeszwą, a jedynie z rozklejeniem się poszczególnych jej warstw, co powoduje obluzowanie stalki. Jeżeli podpodeszwa jest tylko rozwarstwiona (nie doszło do jej rozmiękczenia, czy też innego uszkodzenia) wystarczy odpowiednio ją posklejać i buty powinny na powrót być stabilne. W niektórych przypadkach dokonujemy przeszycia podpodeszwy na specjalnej maszynie, pozwalającej szyć wewnątrz butów. Po takim zabiegu, problem już nigdy nie powraca, chyba, że w trakcie użytkowania butów zostanie złamana stalka. Jednakże i wtedy ponowna naprawa jest możliwa.

 

Kolejną przyczyną chwiejnych butów, tym razem na platformie z przodu, jest złe wykonanie połączenia platformy z podpodeszwą i spodem butów. Jest to newralgiczne miejsce w każdych butach na platformie i problem może występować bezpośrednio po zakupie butów, jak również ujawniać się po pewnym czasie. Jeśli problem jest z rozklejeniem, można to naprawić w sposób przywracający buty do stanu nowości. W wielu przypadkach z pomocą ponownie przychodzi możliwość dokonania zszycia ze sobą podpodeszwy i platformy co powoduje rozwiązanie problemu.

 

Opisane powyżej problemy z niestabilnością i chwiejnością butów na obcasach i platformach są tymi najczęściej występującymi. Nie ma jednej przyczyny i jednego sposobu rozwiązania problemu. Za każdym razem należy podejść indywidualnie do danej pary butów.

===========================================
*** Musisz mieć uprawnienia, aby skomentować ***
===========================================